Gemeenten spelen een sleutelrol in het toepassen van de principes van Water en Bodem Sturend (WBS) binnen de ruimtelijke ordening. Een nieuw inspiratiedocument ondersteunt gemeenten met concrete voorbeelden, instrumenten en werkvormen om WBS toe te passen – van visie tot uitvoering.

Nederland loopt tegen de grenzen aan van het water- en bodemsysteem. Klimaatverandering, droogte, wateroverlast en bodemdaling vragen om ruimtelijke keuzes waarin water en bodem sturend zijn. In 2022 riep het rijk daartoe op in de Kamerbrief Water en Bodem Sturend. Ook gemeenten zijn aan zet om deze benadering te vertalen naar de praktijk.
Het inspiratiedocument is bedoeld voor gemeentelijke professionals die aan de slag willen met WBS. Het biedt:
De voorbeelden zijn ingedeeld in 3 categorieën: systeemgericht, juridische borging en projectgericht. Daarmee sluit het document aan op de verschillende rollen die gemeenten vervullen binnen de fysieke leefomgeving.
De Omgevingswet biedt duidelijke aanknopingspunten voor WBS, onder meer via de gemeentelijke omgevingsvisie, het omgevingsplan en de implementatie van artikel 5.37 van het Besluit kwaliteit leefomgeving. Daarin staat dat gemeenten het waterbelang moeten meenemen bij het vaststellen van het omgevingsplan.
Ook gerechtelijke uitspraken onderstrepen het belang van zorgvuldig beleid. Zo werd een gemeente aansprakelijk gesteld voor schade door wateroverlast na nieuwbouw, omdat onvoldoende rekening was gehouden met het watersysteem.
Het document is tot stand gekomen op basis van deskresearch, interviews en brainstormsessies met ruim 60 professionals bij gemeenten, waterschappen, provincies, adviesbureaus en het rijk.

Word een pionier in klimaatadaptatie door deze e-cursus Introductie klimaatadaptatie en leer effectieve strategieën om jezelf en omgeving te beschermen tegen een veranderend klimaat. De weg naar een klimaatbestendige toekomst begint hier.
Tijdens deze leergang gaan de deelnemers met collega’s uit verschillende afdelingen en disciplines van de gemeente het klimaatadaptatie vraagstuk bekijken. Onder begeleiding van docenten Floris Boogaard of Cees-Anton van den Dool, beiden expert op het gebied van klimaatadaptatie, komen de deelnemers gezamenlijk tot een multifunctionele, groenblauwe aanpak voor klimaatadaptatie voor hun gemeente.