Menu

Filter op
content
PONT Klimaat

0

Staatssecretaris moet opnieuw beoordelen of hij handhavend gaat optreden tegen de uitbreiding van Lelystad Airport

De rechtbank oordeelt dat het beroep van Stichting Red de Veluwe gegrond is. De staatssecretaris moet opnieuw een belangenafweging maken over het wel of niet handhavend optreden tegen de uitbreiding van Lelystad Airport

de Rechtspraak 16 April 2026

Jurisprudentie-samenvatting

Jurisprudentie-samenvatting

In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van de Stichting Red de Veluwe tegen de afwijzing van haar verzoek om handhavend op te treden tegen Lelystad Airport. In 2023 vroeg de stichting aan de minister voor Natuur en Stikstof (tegenwoordig: de staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur) om handhavend op te treden tegen de uitbreiding van Lelystad Airport. Volgens de stichting is het vliegveld uitgebreid zonder de daartoe vereiste natuurvergunning.

Dit verzoek wees de staatssecretaris af in 2023. In de beslissing op het bezwaar van 2024 besloot de staatssecretaris nogmaals dat hij niet overgaat tot handhavend optreden tegen Lelystad Airport. De staatssecretaris vindt dat sprake is van concreet zicht op legalisatie van de overtreding. Zo heeft Lelystad Airport de vereiste natuurvergunning aangevraagd en heeft het ontwerp van deze natuurvergunning ook al ter inzage gelegen.

Opnieuw een belangenafweging

Volgens de rechtbank kon de staatssecretaris inderdaad besluiten dat er sprake is van zicht op legalisatie van de overtreding. Op het moment van de beslissing op het bezwaar was er echter geen concreet moment bekend wanneer de natuurvergunning zou worden verleend. De rechtbank vind dat de staatssecretaris daar in zijn belangenafweging onvoldoende gewicht aan heeft toegekend. Dit betekent dat de staatssecretaris opnieuw een belangenafweging moet maken over het wel of niet handhavend optreden tegen de uitbreiding van Lelystad Airport.

Nog geen natuurvergunning

Op het moment van deze uitspraak is de natuurvergunning nog steeds niet verleend. Er moeten aanvullende stukken ingediend worden en er volgt nog politieke besluitvorming. Omdat het aan de staatssecretaris is om alle betrokken belangen in kaart te brengen en die tegen elkaar af te wegen, kan de rechtbank de zaak niet definitief afronden. Dat betekent dat de minister opnieuw aan zet is.

Artikel delen