Menu

Filter op
content
PONT Klimaat

0

Gemeenten krijgen meer tijd voor warmteprogramma’s

Minister Keijzer (VRO) adviseert om gemeenten tot 31 december 2027 de tijd te geven voor het warmteprogramma. Dit sluit aan bij het verzoek van de VNG. In haar antwoord op schriftelijke Kamervragen staat ook dat inwerkingtreding van de Wet gemeentelijke instrumenten warmtetransitie is voorzien op 1 juli 2026.

VNG 10 November 2025

Nieuws-persbericht

Nieuws-persbericht

Antwoorden op Kamervragen

Verschillende fracties hebben schriftelijke vragen gesteld over het Besluit gemeentelijke instrumenten warmtetransitie (Bgiw). Die vragen gaan onder andere over de uitvoerbaarheid voor gemeenten, betaalbaarheid voor eindgebruikers, de planning van warmteprogramma’s en de positie van utiliteit. Opvallende punten uit de antwoorden van de minister:

  • De Wet gemeentelijke instrumenten warmtetransitie (Wgiw), het Bgiw en de te ontwikkelen Ministeriele Regeling treden naar verwachting op 1 juli 2026 in werking, een half jaar later dan werd voorzien.

  • Geadviseerd wordt gemeenten tot 31 december 2027 de tijd te geven om hun warmteprogramma’s vast te stellen. Dit sluit aan bij ons verzoek. Dat geeft gemeenten extra tijd voor de inhoudelijke en procedurele vereisten aan het warmteprogramma, specifiek rondom participatie en de uniforme openbare voorbereidingsprocedure. Met het uitstel van de datum van inwerkingtreding is hiervoor anders onvoldoende tijd. Gemeenten die hun warmteprogramma voor 31 december 2027 willen vaststellen, kunnen dat doen op basis van het Bgiw direct na inwerkintreding.

  • Het ministerie overweegt een overgangsregeling te ontwikkelen voor gemeenten die al voor de inwerkingtreding van de wet een warmteprogramma vaststellen dat aan de inhoudelijke en procedurele vereisten voldoet. Dit moet extra werk voor deze gemeenten voorkomen.

Vervolgproces

Of bovenstaande punten definitief worden, wordt de komende periode duidelijk. Kamerleden kunnen nog gebruikmaken van de optie een tweeminutendebat over de Bgiw te voeren. Zij kunnen dan moties indienen waarmee ze de minister vragen het besluit op punten te wijzigen. In de tussentijd zal de minister daarom geen onomkeerbare stappen zetten. Na verwerking van mogelijke wijzigingen wordt de Bgiw voor advies aan de Raad van State verzonden. Gemeenten gaan in de tussentijd onverminderd door met de ontwikkeling van hun warmteprogramma.

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter

U moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.