Menu

Filter op
content
PONT Klimaat

0

Tijdelijke acceptatie van RED II-gecertificeerde biomassa binnen het ETS

Bedrijven die biomassa inzetten binnen het Europese emissiehandelssysteem (EU ETS) hoeven hiervoor geen emissierechten in te leveren, mits deze biomassa duurzaam is volgens de eisen van de Europese Renewable Energy Directive (RED). Op 21 mei 2025 zijn deze duurzaamheidseisen aangepast. De nieuwe eisen zijn direct van kracht voor ETS-bedrijven. In de praktijk blijkt echter dat nog niet alle bedrijven hier direct aan kunnen voldoen.

NEa 23 June 2025

Nieuws-persbericht

Nieuws-persbericht

De duurzaamheid van biomassa wordt aangetoond via certificaten die zijn afgegeven op basis van duurzaamheidsschema’s. Een deel van deze schema’s is pas recent, of nog niet, goedgekeurd door de Europese Commissie (EC) voor de herziene RED-eisen. Hierdoor is het voor veel bedrijven op dit moment niet mogelijk om volledig conform de nieuwe eisen aan te tonen dat hun biomassa duurzaam is.

Besluit van de NEa

Om te voorkomen dat de inzet van duurzame biomassa onnodig wordt belemmerd, heeft de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) besloten om tijdelijk ruimere acceptatiecriteria te hanteren. Tot 1 januari 2026 geldt het volgende:

  • Tijdelijke acceptatie van oude schema’s: Biomassa die is gecertificeerd volgens een duurzaamheidsschema dat voldeed aan de eerdere RED-eisen, maar nog niet officieel is goedgekeurd voor de herziene eisen, blijft voorlopig geaccepteerd. Voorwaarde is dat het betreffende schema aantoonbaar in afwachting is van goedkeuring door de EC.

  • Overgangsfase voor nieuwe schema’s: Biomassa die is gecertificeerd volgens een schema dat wél voldoet aan de herziene RED-eisen, wordt geaccepteerd. Ook als de bedrijven in de keten hun eerste audit onder de herziene eisen pas ná 21 mei 2025 hebben doorlopen.

Een overzicht van goedgekeurde duurzaamheidsschema’s en de typen biomassa waarvoor deze gelden, is beschikbaar op de website van de Europese Commissie.

Met deze tijdelijke werkwijze wil de NEa bedrijven stimuleren om hun certificering snel aan te passen aan de herziene eisen, én tegelijkertijd de inzet van duurzame biomassa binnen het ETS blijven ondersteunen.

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter